Jak kupić mieszkanie? Jak to zrobić?

Jak kupić mieszkanie? Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest dosyć prosta, lecz nie do końca tak jest. Jeśli ktoś trochę zagłębi się w tą tematykę, to okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Wiele osób przeraża ilość formalności, które są nieodłącznym elementem związanym z zakupem mieszkania. N co zwrócić uwagę, żeby potem nie żałować?

Jak kupić mieszkanie - cechy

Wybór mieszkania

Na początek warto zastanowić się jakie tak właściwie posiadamy wymagania związane z zakupem mieszkania. Czy ma ono mieć około 70m2? Ile ma się w nim znajdować pokoi? Naprawdę warto dobrze zastanowić się nad swoimi własnymi wymaganiami i preferencjami, gdyż to od nich będzie zależała cena owego mieszkania. Obecnie panuje moda na wybieranie większych mieszkań, które położone są na obrzeżach miast. Niemniej jednak mieszkanie może znajdować się na obrzeżach z dobrymi połączeniami komunikacji miejskiej i infrastrukturą drogą lub w miejscu, w którym tych rzeczy nie będzie.

Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych preferencji, lecz warto kierować się w stronę dobrze skomunikowanych osiedli, gdyż takie mieszkanie będzie miało też wyższą wartość przy ewentualnej odsprzedaży. Co więcej, warto też zastanowić się nad tym, czy mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Budżet na mieszkanie

Znając odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania można oszacować cenę, jaką trzeba za tego typu mieszkanie zapłacić. Nie ma co ukrywać, że większość sprzedawanych mieszkań jest brana na kredyt hipoteczny. Dlatego też warto wiedzieć, że wysokość kredytu na mieszkanie nie może przekroczyć zazwyczaj 80% wartości nieruchomości. Oznacza to, że trzeba najczęściej dysponować pozostałymi 20% pieniędzy.

Jak kupić mieszkanie - kredyt

Jak kupić mieszkanie – finansowanie

Finansowanie zakupu mieszkania jest bardzo ważną kwestią, ponieważ tak jak wcześniej wspominałem w Polsce większość mieszkań kupowanych jest na kredyt. Co za tym idzie, istnieją dwie opcje, albo będzie trzeba samemu analizować liczne oferty banków, albo skorzysta się z porad profesjonalistów, czyli doradców kredytowych. Dzięki temu, że pracują w branży, to doskonale znają się na wszystkich rodzajach finansowania, a co więcej potrafią efektywnie negocjować z bankami. To właśnie dzięki nim, można uzyskać kredyt, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb kredytobiorcy.

Biorąc kredyt należy też pamiętać, że poza nim i wydatkami cyklicznymi warto należy też oszczędzać środki, a co za tym idzie rata kredytowa nie może być za wysoka. Co więcej, wiele osób decyduje się na zakup dodatkowych ubezpieczeń, które będą chroniły kredytobiorcę przed różnymi czynnikami.

Dodaj komentarz