Doradca kredytowy czy warto skorzystać z jego usług?

Doradca kredytowy czy warto skorzystać z jego oferty? Kilkanaście lat temu w Polsce mało kto słyszał o osobach, które doradzają we wzięciu kredytu lub pożyczki. Obecnie się to zmieniło i coraz więcej osób chętnie korzysta z tego typu usług. Dlaczego przed wzięciem kredytu warto udać się do doradcy?

Doradca kredytowy czy warto - co oferuje

Kim jest i czym zajmuje się doradca kredytowy?

W dzisiejszych czasach, a w szczególności w Polsce panuje przekonanie, że każdy jest ekspertem i doradcą w każdej sprawie. Myślę, że po części jest to prawda, ponieważ dzięki internetowi każda osoba ma dostęp do nieograniczonej wiedzy. Niemniej jednak zdaje sobie sprawę, że w sieci znajduje się wiele błędnych informacji, które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Doradca kredytowy jest dosyć świeżym zawodem, ponieważ nazewnictwo to zostało wprowadzone dopiero w ustawie z 2017 roku.

Doradcą kredytowym lub finansowym jest osoba, która nie otrzymuje wynagrodzenia od kredytodawcy, a jedynie od klienta, któremu świadczy usługi. Co więcej, aby móc używać tego określenia należy uzyskać specjalne pozwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, zostać wpisanym do rejestru doradców, opłacić składkę członkowską oraz wykupić specjalne ubezpieczenie OC.

Doradca, a pośrednik

Patrząc na definicję doradcy kredytowego, można dojść do wniosku, że tak naprawdę jest to pośrednik. Nie jest to prawdą, ponieważ aby być pośrednikiem należy posiadać dodatkowe uprawienia. Co więcej, te dwie osoby również różni sposób otrzymywania wynagrodzenia. Pośrednik dostaje wynagrodzenie od banku, zaś doradca od klienta. Warto też wspomnieć, że pośrednik kredytowy musi poinformować klienta o tym, z jakimi bankami współpracuje oraz jaka jest jego prowizja. Dodatkowo, zostanie pośrednikiem kredytowym, jest o wiele trudniejsze, ponieważ należy zdać egzaminy państwowe.

Doradca kredytowy czy warto mu zaufać i w czym może pomóc?

Korzystając z usług doradcy kredytowego, płacimy przede wszystkim za jego doświadczenie oraz widzę. Taka osoba zdecydowanie lepiej orientuje się w różnych ofertach, wymaganiach i metodach negocjacji z bankami. Wbrew pozorom sprawdzenie wielu ofert i porównywanie ich ze sobą zajmuje bardzo dużo czasu. Co więcej, podczas szukania oferty doradca ma też na uwadze sytuację finansową klienta, więc od razu eliminuje oferty niekorzystne dla danej osoby.

Zazwyczaj procedura współpracy z doradcą polega na tym, że przeprowadza on pewnego rodzaju wywiad, w którym pozyskuje informacje dotyczące sytuacji finansowej klienta, jego zarobkach, ilości osób na utrzymaniu czy indywidualnych preferencji. Mając te dane, może on rozpocząć właściwą pracę, która opiera się o szukaniu ofert, które idealnie pasują pod wymagania. Dodatkowo, gdy klient zdecyduje się na jakąś, to doradca negocjuje ją dodatkowo z bankiem, co w ogólnym rozrachunku pozwoli kredytobiorcy zaoszczędzić więcej środków.

Doradca kredytowy czy warto

Doradca kredytowy czy warto skorzystać z jego oferty

Moim zdaniem zdecydowanie warto skorzystać z oferty doradcy kredytowego. Taka osoba ma doświadczenie we współpracy z bankami oraz przede wszystkim czas, który poświęci na znalezienie odpowiedniej oferty. W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest szybkie, mało kto chciałbym poszukiwać odpowiednich warunków kredytowych, a co więcej jeszcze mniej osób wie, że każdą ofertę można indywidualnie negocjować z bankiem. Doradca kredytowy zrobi to wszystko za nas, przeprowadzi przez całą drogę od znalezienia kredytu, aż po wypłacenie pieniędzy.

Dodaj komentarz