Kredyt gotówkowy – co trzeba zrobić, aby go uzyskać?

Kredyt gotówkowy jest obecnie najpopularniejszym źródłem pozyskiwania pieniędzy. Co więcej, Polacy zdecydowanie chętniej pożyczają środki od różnych instytucji niż od rodziny i znajomych. Szacuje się, że ponad 25% dorosłych osób w naszym kraju ma zaciągnięty chociaż jeden kredyt gotówkowy. Nic w tym dziwnego, ponieważ banki prześcigają się z promocyjnymi ofertami i po prostu opłaca się je brać.

Kredyt gotówkowy

Dlaczego warto skorzystać z kredytu?

Wydaje mi się, że każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której potrzebował pieniędzy. Nie ważne czy ze względu na to, czy zepsuł się samochód, pralka lub po prostu pojawia się zachcianka zakupu jakiegoś nowego przedmiotu. W takiej sytuacji większość osób zaczyna myśleć skąd wziąć pieniądze, a rozwiązanie jest dosyć proste, ponieważ warto skorzystać z kredytu gotówkowego. Dzięki niemu nasi znajomi i rodzina nie dowiedzą się, że znaleźliśmy się w sytuacji, która wymagała od nas wzięcia pożyczki. Co więcej, dostępne kredyty są już naprawdę korzystne. Bardzo często można natrafić na różnego rodzaju promocje, w których nie tylko pożyczka ma oprocentowanie 0%, ale również można do niej otrzymać prezent na przykład walizkę!

Obecnie tego typu kredyty są dosyć łatwo dostępne. Jeszcze nie tak dawno należało przygotować wiele dokumentów, które potwierdzały zdolność kredytową. Teraz taki wniosek można złożyć przez internet, bez wielu formalności i otrzymać decyzję kredytową w ciągu kilku minut. Co więcej, tego typu kredyty można otrzymać, nawet jeśli nigdy nie brało się żadnej pożyczki!

Kredyt gotówkowy – kto może się o niego starać?

W Polsce o kredyt gotówkowy może starać się praktycznie każdy. Oczywiście są pewne wymagania, lecz dotyczą one wieku – należy mieć skończone 18 lat – oraz odpowiedniej zdolności kredytowej –  trzeba pracować.

Na jakiej podstawie określana jest zdolność kredytowa?

Tak jak wcześniej wspominałem aby uzyskać kredyt należy mieć zdolność kredytową. Po wypełnieniu wniosku o kredyt (niezależnie od tego, czy jest on wypełniony przez internet, czy w placówce stacjonarnej) bank analizuje sytuację finansową osoby, która się o niego ubiega.

W takim razie co dokładnie bank bierze pod uwagę?

  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • miesięczne wydatki,
  • obecne zadłużenie (wlicza się w nie wysokość zadłużenia z karty kredytowej oraz debetu),
  • historię kredytową,
  • cechy związane z gospodarstwem domowym (czy kredytobiorca ma kogoś na utrzymaniu, wykształcenie, staż pracy, czy wiek).

Kredyt gotówkowy - telefon

Na co należy zwrócić uwagę?

Najważniejszym elementem, który należy sprawdzić przed wzięciem kredytu, są koszta kredytowe, czyli RRSO (Roczna rzeczywista stopa oprocentowania). Tak naprawdę najlepiej byłoby, aby ona wynosiła 0%. Obecnie łatwo znaleźć taką ofertę, a dzięki niej spłaca się dokładnie tyle samo pieniędzy, ile się pożyczyło. Co więcej, przy większych kwotach kredytu warto sprawdzić, czy bank oferuje ubezpieczenie, a jeśli tak to ile ono kosztuje. Ubezpieczenie może być szczególnie potrzebne w trudnych życiowych sytuacjach np. gdy stracimy pracę.

Dodaj komentarz